6 بهترین توییت‌های تمام دوران درباره ورق گالوانیزه ورق گالوانیزه

لایه محافظ: پس از خارج شدن از حمام، روی سطح ورق با اکسیژن هوا واکنش می دهد و لایه محافظی از اکسید روی و کربنات

توسط مدیر سایت در 16 اسفند 1402

لایه محافظ: پس از خارج شدن از حمام، روی سطح ورق با اکسیژن هوا واکنش می دهد و لایه محافظی از اکسید روی و کربنات روی ایجاد می شود. زنگزدگی نام دیگر اکسید آهن میباشد و زمانی رخ میدهد که آهن یا آلیاژ حاوی آهن مانند فولاد برای مدت طولانی در معرض اکسیژن و رطوبت باشد. مقاومت بسیار بالای این ورقها در برابر عوامل جوی، زیبایی ظاهری، قابلیت جوشکاری و نیز مقاومت بالا در برابر افزایش دما، سبب کاربرد گستردهي آنها در این صنعت برای مدت بیش از یک قرن شده است. لایه ایجاد شده بر روی آهن یا فولاد سبب می شود تا «روی» با ایجاد چسبندگی بر روی آهن یا فولاد هم در برابر زنگ زدگی از آن محافظت کند و هم در برابر اصطکاک مقاومت فلز بالا ببرد. توصیه میشود پیش از خرید این محصول حتما قیمت آن را از وبسایت فولادینو استعلام کنید. لایه آند تشکیلشده روی ورق گالوانیزه، پیش از فولاد خود را در برابر عوامل خورنده قربانی کرده و در واقع، این فرآیند را متوقف میکند. توصیه میشود حتما پیش از خرید ورقهای گالوانیزه، اقدام به استعلام قیمت برندهای مختلف کنید. اما برای خرید ورق گالوانیزه به چه نکاتی دقت کنیم؟

از این رو هنگام جوشکاری ورق گالوانیزه توصیه می کنیم از ماسک تنفسی مناسب استفاده کنید. این ورق کاربردهای بسیار گستردهای دارد که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد. از آنجایی که ورق گالوانیزه 2 میل کاربرد گستردهای در صنایع دارد، لازم است خریداران از وزن ورق گالوانیزه 2 میل اطلاع دقیقی داشته باشند. قیمت ورق گالوانیزه به دلیل فرآیند تولید پیچیده و مواد اولیه خاص، بیشتر از ورق های فولادی معمولی است. به دلیل وجود لایه روی، شکل دهی ورقهای گالوانیزه به خصوص در خمهای تند، دشوارتر از ورق های فولادی معمولی است. البته روش گالوانیزه کردن بدنه چینیها به پیشرفتگی روش گالوانیزه کردن اروپاییها نیست و نقاط جوش را بهخوبی اروپاییها پوشش نمیدهند؛ ولی بازهم در اکثر محصولات چینی از ورق گالوانیزه استفاده میشود. البته ورق گالوانیزه چینی هم در بازار موجود است که موجب بالا رفتن تنوع این کالا شده است. گالوانيزه گرم به سبب افزايش طول عمر قطعات از لحاظ بالا بردن مقاومت آنها در برابر خوردگي شيميائي و الكتروشيميائي در بيشتر صنايع و بخصوص در نواحي كه در معرض خوردگي هستند همواره مورد توجه صنعتگران مي باشد . مهمترین خواص ورق گالوانیزه ، طول عمر بالا تا دهها سال، زیبایی ظاهری و قیمت مقرونبهصرفه هستند. A᠎rtic le was gener at​ed with GSA Conte᠎nt G enerat or D᠎emov ersion.

یکی از مهمترین عوامل در تعیین قیمت ورق گالوانیزه، وزن ورق گالوانیزه است. فولاد و آهن در برابر زنگ زدگی (اکسید آهن) بسیار آسیب پذیر هستند؛ متخصصان عرصه آهن آلات، راهکارها و شیوه های متفاوتی برای جلوگیری از اکسید شدن محصولات فولادی در نظر گرفته اند. در بازار، ورق های گالوانیزه متعددی وجود دارند که هر یک، توسط کارخانه خاصی تولید شده اند و درصدهای کوتینگ متفاوتی نیز دارند؛ مثلا، کوتینگ ورق های گالوانیزه که تولید شرکت های هندی یا ژاپنی باشد، بیشتر از 170 است، در حالی که درصد کوتینگ ورق های چینی، چیزی حدود 100 تا 125 است. به بیان دیگر، هر چقدر که میزان کوتینگ در ورق گالوانیزه بیشتر باشد، یعنی لایه فلز روی ضخیم تر است. تولید میشوند. نوع و پوشش روی ورق نیز بر روی قیمت آن تأثیر دارد. انواع ورق گالوانیزه بر اساس روش تولید به دو دستهي گرم و سرد تقسیم میشوند که روش گرم، مرسومتر بوده و ورقهای تولیدشده با آن، کاربرد بیشتری بهویژه در صنعت ساختمانسازی دارند. ورق گالوانیزه گل درشت (N): در این حالت به روی اجازه داده میشود تا به صورت طبیعی خشک شود. براساس درصد و کیفیت فلز روی مورد استفاده در گالوانیزاسیون، پس از خشک شدن، در سطح ورق کریستالهایی شکل میگیرند که به آنها Spangle میگویند.

همانطور که در بالا اشاره نیز کردیم، عمر مفید این ورق بین ۲۰ تا ۳۰ سال است؛ ولی اگر خشک و دور از باران باشد (با هر روشی که تولید میشود)، میتواند برای همیشه سالم بماند. هر چه هزینه های مربوط به دستمزد کارگران، انرژی، مواد اولیه، حمل و نقل و … به طور کلی هزینه نگهداری و تعمیر مربوط به ورق های گالوانیزه، کمتر از سایر ورق هاست. 1- ابتدا فولاد با استفاده از یک محلول سوزآور تمیز میشود تا باکتریها و سایر آلایندههای ناشی از گرد و خاک و یا گریس از سطح آن پاک شود. وبه دلیل اضافه شدن رنگ به ورق قیمت آنها نسبتا به سایر ورق های گالوانیزه سرد و گرم بیشتر است . ضخامت کم فلزات و نیاز به پوششی نازک، ورق گالوانیزه سرد را برای این کاربردها، مناسب نموده است. در برخی موارد، ضخامت پوشش گالوانیزه در سطوح مختلف ورق یکسان نیست که منجر به خوردگی موضعی و کاهش عمر ورق می شود. برخی مواقع در نمای بیرون خانه بر روی در ورودی نیز به جای سردر از این نوع پوشش بهره گرفته شده است. ورق سفید در واقع همان ورق گالوانیزه است که با این نام نیز در بازار شناخته میشود و بسیاری از افراد ورق گالوانیزه را به نام ورق سفید میشناسند.

هزینه خرید، برش و کار با ورق گالوانیزه به مراتب کمتر از دیگر ورقهای ضد زنگ دیگر مانند آلومینیوم و استیل میباشد. نکته اینجاست که هر روش، ویژگی های خاصی به ورق تولید شده می دهد و به مراتب کاربرد متفاوتی دارد. البته به علت این که از تکنیک غوطه وری برای روی اندود کردن استفاده می شود، هر محصول فولادی در هر شکلی که باشد، امکان روی اندود شدن را دارد. هر پارتیشن در دو طرف خود دارای یک نبشی بوده که از یک سمت به کف بتنی و از سمت دیگر به پروفیلهای گالوانیزه داخل پارتیشن پیچ میگردد. حسن این کار جلوگیری از بزرگ شدن قطرات است. در گالوانیزه گرم، این کار با غوطهور ساختن ورق در وان مذاب روی انجام میشود. این پروسه مجددا تکرار می شود تا در نهایت با عبور ورق های فولادی از زیر غلتک های مخصوص، آن ها را به شکل فابریک یا رول در آورند.

در کنار مزایای قابل توجه ورق گالوانیزه، معایبی هم وجود دارد که باید قبل از استفاده از آن ها در نظر گرفته شوند. در این بازه زمانی، نوسانات مختلفی را برای انواع ورق گالوانیزه شاهد بودیم. این موضوع تحت تاثیر اتفاقات مختلفی رخ می دهد. جنس پوشش ورقهای گالوانیزه، تاثیر زیادی بر قیمت این ورق دارد. مقدار خرید: معمولا مقدار بیشتر خرید، تخفیفات قیمتی به همراه دارد، بنابراین میزان تقاضا و حجم سفارش شما نیز میتواند تاثیر داشته باشد. البته خرید ورق به صورت کیلویی، اغلب برای پروژههای بزرگی کاربرد دارد که به حجم بسیار بزرگی ورق نیاز است. در کنار آن، خرید ورق گالوانیزه از مرکز فروش معتبر تا حد زیادی شما را به اطمینان از کیفیت نزدیک می کند. آهن جم مرکز پخش انواع تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی، سپری، ورق، پروفیل، لوله، خاموت، محصولات مفتولی، لوازم سوله، شمش و… ضخامت کل ورق همراه با کوتینگ ورق، که قطر لایه زینک را نشان میدهد، اهمیت دارد. با توجه به آنکه ورق های گالوانیزه به دو شکل ورق گالوانیزه رول و فابریک ساخته می شوند، ابعاد و ضخامت های آن ها با یکدیگر متفاوت است. اغلب این ورقها در ابعاد استاندارد به تولید میرسند؛ عرض ورق گالوانیزه بسیاری از کارخانجات، 1m و 1.25m است. Th is con᠎tent h as been gener᠎ated with the ​help  of G​SA Con te nt G en᠎er​at​or  Dem oversion !

قیمت ورق گالوانیزه ۰.۷ عرض ۱.۲۵ فولاد مبارکه طی یک هفته اخیر ثابت بوده و حدود 27700 تومان معامله شد. علاوه بر آن، می توان به مواردی همچون شرکت فولاد مبارکه اصفهان، شرکت فولاد غرب آسیا، شرکت فولاد امیرکبیر کاشان، شرکت فولاد اکسین خوزستان، کارخانه فولاد کاویان اهواز، کارخانه فولاد گیلان، شرکت صنایع هفت الماس و کارخانه تاراز چهارمحال اشاره کرد. علاوه بر این، ابعاد ورق گالوانیزه، یکی از عواملی است که بر قیمت آن تاثیرگذار است. کارخانه های تولیدکننده ورق های فلزی، ابعاد و مشخصات ظاهری محصولات تولیدی خود را به صورت دقیق به خریدار اعلام می کنند؛ انتشار این ابعاد از جهت های زیادی مهم است. لازم به ذکر است که ورقی که در کف و سقف ساختمان استفاده میشود، به ورق عرشه فولادی معروف است که پس از گالوانیزه، پرس میشود. این فرایند، احتمالا کمتر از 5 دقیقه از شما زمان می گیرد! به دلیل زمان بر بودن رسیدن مرسوله های پستی و برگشت پاسخ آن ، در صورت امکان بهتر است از روش قبلی استفاده شود اما در مواردی نیز این تنها گزینه است که همکاران ما در دفتر راکو پیگیر پاکت ارسالی شما هستند.منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن